„Vyčistit zuby a spát!“ Věta, kterou zná asi každý z nás a pomocí které nás od malička rodiče učili pravidelnou rutinu. Tu má většina z nás zažitou do dneška, ale stále však ne všichni z té většiny čistí správně. Nikdy ale není pozdě se něco přiučit.

Čištění zubů je nesmírně důležitá věc a díky pořádnému, pravidelnému čistění můžete předejít většině problémů se zuby. Můžou se objevovat jedinci, kteří tvrdí, že kazivost zubů mají dědičnou, ale to je blud. Zubní kazy nemají s dispozicemi ve vaši rodině nic společného a můžete si za ně jen a pouze sami. Jak tedy správně čistit, abyste se nemuseli bát návštěvy zubaře?

Pravidelnost je základ

Prvním důležitým pravidlem je pravidelnost. Můžete být sebelepší čistič, ale pokud nečistíte pravidelně každý den, váš um se mine účinkem. Bakterie se v ústech totiž množí skutečně rychle a do 24 hodin jich je takové množství, že začnou být toxické pro tkáně ve vaší dutině. Proto je musíme zničit dříve, než k tomu dojde. Ideálně pak 2x za den.

Zuby nečistí pasta ale kartáčky

Podle reklam by se mohlo zdát, že zubní pasty za chvíli dokážou i narovnat křivé zuby a uvařit nám večeři, ale ve skutečnosti je tomu jinak. Ač zubní pasta má svůj podíl, tu hlavní práci musí odvést kartáčky – potažmo člověk, který je ovládá. Právě mechanické čištění zajistí požadovaný výsledek, a proto tolik záleží, jak s kartáčky umíme zacházet. V každém případě je daleko účinnější vyčistit si zuby kartáčkem bez pasty než si namatlat pastu na zuby pro pocit.

3 je víc než 1

Možná jste postřehli, že jsme o kartáčcích v předchozích větách psali v množném čísle, a nebyla to chyba. Pokud doma totiž máte pouze jeden kartáček, ten klasický, vězte, že nečistíte dostatečně. Pro perfektní vyčištění totiž potřebujeme další dva pomocníky. Pojďme si všechny postupně představit.

  • Klasický kartáček

Ten znají všichni nejlépe a berou ho do ruky správně 2x denně vždy po jídle. Používáme krátké krouživé pohyby a na kartáček netlačíme. Zapomeňte tedy na šmrdlání ze strany na stranu. Čistíme tak dlouho, dokud nejsou zuby na omak jemné. Na čase nezáleží, někdo to zvládne rychleji, někdo pomaleji, ale ze začátku tomu alespoň pět minut věnujte. Kartáček měníme zhruba po dvou měsících či po každém onemocnění.

Věděli jste ale, že tímto kartáčkem i při sebelepším čištění vyčistíme pouze 60 % plochy každého zubu? Na těch zbylých 40 % (nebo možná spíš 38 %) jsou tu další dva kolegové.

  • Mezizubní kartáček

Tady už o pár fanoušků přicházíme, ale mezizubní kartáček je úplně stejně důležitý jako ten klasický. Alespoň jednou denně (nejlépe večer) je potřeba vyčistit mezizubní prostory od všech nečistot a bakterií. Po každé pak opláchneme kartáček pod tekoucí vodou. Se správnou velikostí vám ráda pomůže dentální hygienistka, ale v zásaděplatí, že kartáček nesmí být ani malý, ani moc silný. Zubní nit může fungovat jako vhodný doplněk mezizubního kartáčku, ale rozhodně jej nedokáže nahradit. Stejně tak nespoléhejte na párátko ani ústní sprchu. Výměnu kartáčku proveďte při známkách opotřebení (vypadlé štětiny, zlomený drátek, apod.)

  • Jednosvazkový kartáček

Asi nejméně známý z celé trojice, ale je to velká škoda. Jednosvazkový kartáček pomůže dočistit špatně dostupná místa, jako jsou krčky zubů (ano, i prostor pod dásněmi byste měli čistit), plošky přivrácené do mezer či na posledních zubech, zadní stranu zubů, místa okolo rovnátek, zuby překrývající se, stěsnané či prořezávající zuby. Je opravdu nezbytné se dostat do každého zákoutí a k tomu je jednosvazkový kartáček ideální parťák.

Nelekněte se krve

Samozřejmě není nutné zuby dřít na sílu do krve, ale zejména pokud začínáte s mezizubním či jednosvazkovým kartáčkem, může se stát, že vám lehce poteče krev. Toho se určitě nelekejte, je to důsledek zánětu, který v daném místě je a který dalším pravidelným čištěním odstraníte.

Nezapomínejte na dentální hygienu

Pravidelné a důkladné čištění je samozřejmě základem zdravých zubů, ale žádným kartáčkem nevyčistíte úplně všechno. Proto je potřeba se alespoň jednou za půl roku svěřit do rukou odborníků, kteří se pomocí moderních technologií dostanou i do těch nejskrytějších zákoutí.

Abyste měli zdravé a krásné zuby, je tedy potřeba je správně čistit a dopřát jim pravidelnou péči na dentální hygieně, určitě neplatí, že stačí jedno nebo druhé. Pokud chcete poradit s čímkoliv ohledně čištění zubů, objednejte se k nám na dentální hygienu a my vám velice rádi pomůžeme. Podívejte se, jak se k nám můžete objednat.